Lakóövezet, üdülőövezet, külterület és zártkert – mit is jelentenek ezek a fogalmak?

Lakóövezet, üdülőövezet, külterület és zártkert – mit is jelentenek ezek a fogalmak?

2024-07-08 06:34:56
Forrás: ingatlan.com

Amikor telket, házat, vagy bármilyen egyéb ingatlant vásárolunk, akkor gyakran találkozhatunk a lakóterület, üdülőövezet, külterület, valamint a zártkert kifejezésekkel, de csak kevesen tudják, pontosan mit is takarnak ezek a besorolások. Miért fontos ez? Azért, mert nem mindegy, hogy milyen építészeti övezetben található a kiszemelt ingatlan. Számos hozzárendelt jogszabályi előírás befolyásolhatja többek között a beépíthetőséget, a bővítést, az épület magasságát, vagy a parkolóhelyek kialakításának lehetőségét. Ismerjük meg részletesebben ezeket a kifejezéseket!


Mit jelent a lakóövezet, lakóterület?

Ahogyan a neve is mutatja, ezt a területet a mindennapos lakhatásra jelölték ki. A tájkép, a beépíthetőség és a szabályozási környezet szempontjából azonban nem mindegy, hogy milyen típusú lakóterületet választunk az otthonunk, vagy akár egy ingatlan befektetés céljára. Egy adott település belterületén – a közigazgatási terület határain belül – elhelyezkedő lakóterületen ugyanis négyféle lakóövezetet különít el a jogszabály:

– A nagyvárosias lakóterületek általában magas lakóépületekkel sűrűn beépített övezetek. Az urbánus életformához igazodva természetesen kereskedelmi-szolgáltató, valamint nevelési-oktatási és egészségügyi, illetve sportlétesítményeket is bőven találhatunk ezekben a városrészekben.

– A kisvárosias lakóterületek szintén sűrűn beépített, és elsősorban lakóövezetek. Itt azonban az épületek nem haladhatják meg a 12,5 méteres magasságot. Ezeken a területeken szintén találkozunk a mindennapos városi életre jellemző – kulturális, sport és kereskedelmi, valamint egészségügyi és oktatási – létesítményekkel.

– A kertvárosias lakóterület már más képet mutat. Aki a laza beépítésű, nagy kertes környezetet kedveli, annak mindenképp ebben a típusban érdemes gondolkodnia. Annak ellenére, hogy az itt elhelyezkedő épületek legfeljebb 7,5 méter magasak lehetnek, a lakó funkción kívül továbbra is megtalálhatók a helyi lakosság számára fontos egyéb  létesítmények is.

– Amint közeledünk a falusias lakóterület felé, a lakóépületeken kívül egyre inkább hangsúlyt kapnak a mező- és erdőgazdasági építmények, valamint a helyi lakosság egyéb igényeit kielégítő, de a környezetet csupán kis mértékben terhelő épületek.

Milyen sajátosságai vannak az üdülőövezetnek?

Az üdülőövezetbe természetesen pihenni és kikapcsolódni érkezik az ember, és ennek megfelelően nem célja a lakó rendeltetés kielégítése. Sőt, a szabályozás egyértelműen biztosítja is, hogy az üdülőterület mindkét típusa megtartsa ezt a kikapcsolódásra alkalmas jellegét:

– Az üdülőházas üdülőterület ingatlanjai több napos, üdülési célú tartózkodására szolgálnak. Gondoljunk itt például a táborokra és kempingekre, amelyek több üdülőegységet foglalnak magukba. Az épületek mérete, kialakítása és infrastrukturális ellátottsága is ehhez illeszkedik. Ezeken a területeken önálló lakóépület nem is helyezhető el, legfeljebb egy szolgálati lakást lehet kialakítani.

– A hétvégi házas üdülőterületen olyan, maximum 6 méter magas épületek helyezhetők el, amelyek legfeljebb két üdülőegységet, apartmant foglalnak magukba. Tipikusan ilyen épületek a víkendházak. 

Hova sorolandó a külterület?

Míg a belterület a település beépíthető területeit tartalmazza, a külterület ugyanúgy a település közigazgatási területéhez tartozik, de annak természetközeli részét foglalja magába. Elsősorban a mezőgazdasági, erdőművelési és vízgazdálkodási területekre kell itt gondolnunk, ugyanakkor hasonlóan külterületen helyezkednek el a különleges célt – például hulladéktelep, vízmeder, bánya stb. – szolgáló, vagy akár a művelés alatt nem álló részek is.

Mi fán terem a zártkert?

Ez a telektípus a háztáji gazdaságokból nőtte ki magát az ’50-70-es években, eleinte hobbikertté, majd hétvégi telekké és nyaralóvá. Magyarországon mintegy 1,15 millió ilyen zártkert található, amelyek – az elhelyezkedésük miatt – a külterülethez tartoznak. Beépíthetőségük 3%, és gyakran csak gazdasági épület építhető rájuk, ami egyben azt is jelenti, hogy a bankok nem adnak lakáshitelt ezek finanszírozásához, valamint a CSOK és egyéb otthonteremtő támogatások sem érvényesíthetők rá.

Általános érvényű tanács, hogy ingatlanvásárlás előtt érdemes kikérni a tulajdoni lapot, és a helyrajzi szám alapján megvizsgálni, hogy az ingatlan területe milyen besorolás alá tartozik. Ez a taktikai lépés nagymértékben megkönnyítheti az adásvételi folyamatot, és elkerülhetők a kellemetlen meglepetések is.

Tippünk hirdetőknek

Amikor telket szeretnél meghirdetni, járj el körültekintően, és a hirdetésfeladás során mindig az övezeti besorolásnak megfelelő kategóriát válaszd. Ezzel a saját helyzetedet is megkönnyíted, valamint a releváns érdeklődők számát is növelheted.

Tippünk keresőknek

Az ingatlan.com-on eladó telkeket is kereshetsz. Ehhez nem kell mást tenned, mint a főoldalon az ingatlantípusoknál kiválasztani a “Telek” opciót. A “Részletes keresőben” a telektípusokat is külön ki tudod jelölni.


JOGI ISMERETEK
Mi a különbség a félkizárólagos és a kizárólagos ingatlanközvetítői szerződés között?
Mi a különbség a félkizárólagos és a kizárólagos ingatlanközvetítői szerződés között?
Az ingatlanközvetítő alapvető feladata, hogy eladja az ügyfele lakását/házát vagy éppen találjon számára megfelelő otthont. A két fél közötti együttműködést egy ingatlanközvetítői szerződés alapozza meg. Meghatározza, hogy a tanácsadót mikor, milyen feltételek és teljesítés mellett illeti meg a meghatározott jutalék az eladott ingatlan után.
Családi ház, sorház, ikerház és házrész – ingatlantípusok érthetően
Családi ház, sorház, ikerház és házrész – ingatlantípusok érthetően
Amikor házat vennénk vagy adnánk el, óhatatlanul is olyan kifejezésekkel találkozunk, mint családi ház, sorház, ikerház vagy házrész. Mit is jelentenek ezek a fogalmak, miről döntünk, amikor egyiket vagy másikat választjuk? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és persze a meghatározásokat, amiket vevőként és eladóként is fontos, hogy ismerj.
Létrejön az adásvételi szerződés a vételi ajánlat elfogadásával?
Létrejön az adásvételi szerződés a vételi ajánlat elfogadásával?
Az ingatlanra vonatkozó adásvételi szerződések tekintetében számos félreértés, téves értelmezés jelenik meg a köztudatban. Sokak számára egy ingatlannal kapcsolatos adásvételi szerződés képe úgy jelenik meg, hogy az a felek az ingatlan megtekintése, átvizsgálása és a közöttük történt előzetes, akár szóbeli megállapodást követően egy ügyvédi irodában az ügyvéd által előzetesen elkészített, írásbeli okiratok aláírásával, és az ügyvéd által történő ellenjegyzését jelenti.Cikkünkben bemutatjuk, hogy miként jön létre egy ingatlan adásvételi szerződése.
Ezek a legfontosabb szempontok építési telek vásárlása előtt
Ezek a legfontosabb szempontok építési telek vásárlása előtt
Mindenki szeretné egyszer felépíteni a saját házát, amiben álmai otthonaként minden egyes kis zugot az elképzeléseinek megfelelően valósít meg. Ehhez első lépésként meg kell találnunk a megfelelő építési telket. A tökéletes építési telek megvásárlásánál azonban sok mindenre oda kell figyelnünk. Ennek a kiválasztási folyamatnak a legfőbb buktatóit, lényeges elemeit szedtük össze az alábbi cikkben.