Hol, mennyibe kerülnek a legolcsóbb albérletek és kiadó szobák?

Hol, mennyibe kerülnek a legolcsóbb albérletek és kiadó szobák?

2024-07-27 15:33:27
Forrás: ingatlan.com

A felvételi ponthatárok szerdai kihirdetésével magasabb fordulatszámra kapcsol az egyetemvárosok és Budapest albérletpiaca. Az ingatlan.com országos kínálata jelenleg több mint 14 ezer kiadó lakáshirdetésből áll, ami 21 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A diákok körében népszerű, legolcsóbb albérletek lélektani árszintje a fővárosban 200 ezer forintnál jár. Az egyetemvárosokban pedig 120 ezer forintnál húzódik az a határ, aminél a tulajdonosok által kiadó lakások háromnegyede drágább – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből, amely bemutatja a legolcsóbb megoldásokat a kiadó lakások piacán.


Robbanásszerűen bővült a kínálat tavalyhoz képest

“A bérleti díjak tempós drágulást produkáltak az elmúlt másfél évben. A KSH-ingatlan.com lakbérindexének legfrissebb, júniusi adatai szerint éves összevetésben 10 százalékkal kell többet fizetni egy-egy kiadó lakásért. Van pár tényező, ami viszont a most piacra lépő egyetemisták és főiskolások keze alá dolgozik. Egyrészt a kínálat tavalyhoz képest 21 százalékkal nagyobb, és országos szinten már több mint 14 ezer kiadó lakóingatlanból tudnak válogatni a fiatalok. Másrészt pedig a kínálat legolcsóbb negyedébe tartozó lakások bérleti díja sokkal kedvezőbb az átlagos albérletáraknál.”

– mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. 

Hol, mennyibe kerülnek a legolcsóbb albérletek? 

Az ingatlan.com adatai szerint a budapesti kerületekben a bérleti díjak középértéke 168-330 ezer forint között mozog.

“Ha azonban a teljes kínálatnak azt a 25 százalékát nézzük, amelyek a legolcsóbbak a piacon, akkor városrésztől függően legfeljebb 148-250 ezer forintos bérleti díjakkal találkozhatnak a diákok Budapesten”

– fogalmazott Balogh László. Azaz a kínálat legolcsóbb “negyedében” található lakások az átlagosnál 20-80 ezer forinttal olcsóbban elérhetőek a fővárosban. Ez egyben azt jelenti, hogy a széles választékot nyújtó, az egyetemisták körében kedvelt IX., XI. és XIII. kerületben 219-225 ezer forint a legolcsóbb albérletek lélektani árszintje, szemben az adott városrészekre vonatkozó 250-275 ezer forintos átlaggal.

A legkedvezőbb albérletárakkal rendelkező kerületek közé ebben a mutatóban a XVII. és holtversenyben a XX., XXI, és XXIII. kerületek tartoznak, ahol legfeljebb 148-153 ezer forintba kerülnek a legkedvezőbb bérleti díjjal rendelkező kiadó lakások.

A kínálat legolcsóbb negyedébe tartozó kiadó lakások bérleti díjának felső határa a tulajdonosok kínálatában 2024 júliusában a fővárosban

Az egyetemvárosok piacát nézve kiderül, hogy Debrecenben a 245 ezer forintos átlagos lakbérszinthez képest 195 ezer forintért szerepelnek a teljes kínálat 25 százalékát adó legolcsóbb lakások. Pécsen és Szegeden az átlagos bérleti díj 150 ezer és 170 ezer forint. Ezzel szemben az olcsóbb árkategória lélektani határát 129 ezer és 140 ezer forint jellemzi. Győrben 200 ezer és 160 ezer forint ugyanez a két érték. Miskolcon 110 ezer forintos átlaghoz képest legfeljebb 90 ezer forintot kell fizetni a legolcsóbb lakásokért.

A kínálat legolcsóbb negyedébe tartozó kiadó lakások díjának felső határa a tulajdonosok kínálatában 2024 júliusában országosan

Budapesten már 98 ezer forint a kiadó szobák átlagára

Az átlagos lakbérekhez képest a kiadó szobák is visszafogott kiadás mellett nyújtanak lakhatási lehetőséget az egyetemistáknak. A fővárosban a kiadó szobák bérleti díja átlagosan közel 98 ezer forint. A fókuszkerületek közül a VIII.-ben 93 ezer forint, a XIII. -ban 100 ezer, a XI.-ben 105 ezer. Ugyanakkor a IV., a X. és XVII. kerületben 55-60 ezerért is találhatóak kiadó szobák. 

Debrecen, Szeged és Győr szobapiacán egyaránt 60 ezer forint az egyhavi díj, Pécsen majdnem 76 ezer forint, ezzel szemben a Miskolcon szobát kereső diákok 45 ezres átlagösszeggel kalkulálhatnak. 


ÁLTALÁNOS INGATLANPIACI HÍREK
Júniusban kifulladt a lakásdrágulás lendülete, de Magyarország így is dobogós lett az EU-ban
Júniusban kifulladt a lakásdrágulás lendülete, de Magyarország így is dobogós lett az EU-ban
Ismét változás történt az országos lakásárak trendjében, ami elsősorban a lakásvásárlást tervezőknek jó hír. Az ingatlan.com lakásárindexe szerint a korábbi tempós drágulás után júniusban 0,4 százalékkal mérséklődtek a lakásárak, ami a gyakorlatban már stagnálást jelent. 
Figyelem! Fontos változás a földhivatali díjakban 2024-ben
Figyelem! Fontos változás a földhivatali díjakban 2024-ben
Sokakat érintő, fontos változások jelentek meg a Magyar Közlönyben. 2024. július 29-étől új, magasabb földhivatali díjakat kell majd megfizetnünk az ingatlan-nyilvántartási szolgáltatásokért. A változó költségeket az alábbiakban foglaljuk össze.
A magyarok háromnegyedének légkondi nélkül kell elviselnie az otthoni hőséget
A magyarok háromnegyedének légkondi nélkül kell elviselnie az otthoni hőséget
A 35 százalékra becsült világátlaggal szemben Magyarországon a lakások mindössze 27,6 százalékában van légkondi a legutóbbi népszámlálás adatai szerint.
Mélyrepülés és tartós válság - Egy emberként várta mindenki az ingatlanpiaci csodát
Mélyrepülés és tartós válság - Egy emberként várta mindenki az ingatlanpiaci csodát
Sokak számára nagy csalódást okozott 2011 az ingatlanpiacon, miután a válság harmadik évében még mindig nem volt nyoma a kilábalásnak. Minden abba az irányba mutatott, hogy továbbra sem érte el a mélypontot a piac: a lakásárak tovább csökkentek, a lakásépítések száma szabadesésben zuhant és az irodapiaci üresedés is nagyon magas szinten stagnált, miközben a finanszírozási feltételek sem javultak, és megszületett a következő év elején életbe lépett "plázastop" törvény. Nézzük, mi történt még 2011-ben, és miről szólt az akkori Property Investment Forum konferencia!
^