Így változnak az energetikai tanúsítványra vonatkozó előírások

Így változnak az energetikai tanúsítványra vonatkozó előírások

2024-06-21 07:07:13
Forrás: ingatlan.com

2023. november 1-jétől új szabályok vonatkoznak a lakások energetikai tanúsítványára. 200/2023. (V. 25.) Korm. rendelet értelmében továbbra is kötelező lesz a tanúsítvány az adásvételeknél és bérbeadásoknál, de a szerződésekbe nem muszáj beleírni a számát és a tartalmát. Mutatjuk az új szabályokat!


Már nem kell szerepelnie a szerződésekben a tanúsítvány számának!

A változás egyik fontos részlete az, hogy míg korábban kötelező volt az adásvételi, vagy bérleti szerződésekben feltüntetni az energetikai tanúsítvány azonosító számát, 2023. november 1-jét követően ennek az adatnak már nem kell szerepelnie az írásbeli megállapodásokban.

Már nem is kell beszerezni az energetikai tanúsítványt? 

A változás nem szünteti meg teljesen az energetikai tanúsítvány intézményét, az eladásnál, vagy bérbeadásnál továbbra is be kell szereznie az eladónak,  vagy a bérbeadónak, és néhány kivételtől eltekintve a szerződés megkötésének napjáig be is kell mutatnia a tanúsítványt, vagy annak másolatát a leendő vevőnek vagy bérlőnek. Ezen kívül legkésőbb a birtokbaadás napjáig át is kell adnia a tanúsítványt, vagy annak másolatát a vevőnek vagy a bérlőnek.

Érdemes dokumentálni a tanúsítvány bemutatását, átadását?

Tekintettel arra, hogy a változások miatt az adásvételi és bérleti szerződésekben az energetikai tanúsítványról nem kell nyilatkozni, de ennek bemutatása és átadása továbbra is eladói, bérbeadói kötelezettség marad, indokolt ennek teljesítését később igazolható módon dokumentálni. 

Ezt az ügyletben résztvevő felek úgy tudják célszerűen megtenni, hogy a kötelezettség teljesítéséről egy rövid jegyzőkönyvet vesznek fel, amelyet mindketten megőriznek. 

Azt is érdemes tudniuk a feleknek, hogy az továbbra sem ütközik akadályba, hogy az energetikai tanúsítvány azonosítóját és bemutatását az adásvételi és bérleti szerződésekben rögzítsék, hiszen ezen megállapodások mindig több információt tartalmazhatnak, mint amennyit a jogszabályok kötelezően előírnak.

További megoldás lehet még, ha az eladó, bérbeadó a tanúsítványt emailben, vagy más elektronikus csatornán küldi meg a vevő, bérlő részére, és ennek kézhezvételét a másik fél ugyanezen az úton visszaigazolja.

Energetikai minősítés a hirdetésben

Továbbra is megmarad az a kötelezettség, hogy az ingatlan értékesítésére vagy bérbeadására vonatkozó reklámban fel kell majd tüntetni annak energetikai minőség szerinti besorolását.

Változik a tanúsítvány tartalma is

Megváltozik az energetikai tanúsítvány tartalma, formája is annak érdekében, hogy a benne foglalt információ mindenki számára könnyebben értelmezhetővé váljon. További kiegészítés lesz az, hogy az energetikai tanúsítvány minden esetben az ingatlan kapcsán egyedi korszerűsítési javaslatokat is tartalmazni fog.

Új szolgáltatás az energiahatékonyság javítása érdekében

A magyar ingatlanok energiahatékonyságának javítása a célja annak az új előírásnak, hogy a www.e-epites.hu honlapon az Építésügyi Dokumentációs és Információs Központ az energetikai tanúsítással kapcsolatos információkat és szolgáltatásokat is biztosít majd, és tájékoztató és műszaki segédleteket tesz elérhetővé az energiahatékony épületfelújítások érdekében.

A blogcikk szerzője Dr. Zalavári György ügyvéd, az ÜgyvédHázak országos ügyvédi ingatlanközvetítő hálózat alapítója (info@ugyvedhazak.hu).

JOGI ISMERETEK
Mi a különbség a félkizárólagos és a kizárólagos ingatlanközvetítői szerződés között?
Mi a különbség a félkizárólagos és a kizárólagos ingatlanközvetítői szerződés között?
Az ingatlanközvetítő alapvető feladata, hogy eladja az ügyfele lakását/házát vagy éppen találjon számára megfelelő otthont. A két fél közötti együttműködést egy ingatlanközvetítői szerződés alapozza meg. Meghatározza, hogy a tanácsadót mikor, milyen feltételek és teljesítés mellett illeti meg a meghatározott jutalék az eladott ingatlan után.
Családi ház, sorház, ikerház és házrész – ingatlantípusok érthetően
Családi ház, sorház, ikerház és házrész – ingatlantípusok érthetően
Amikor házat vennénk vagy adnánk el, óhatatlanul is olyan kifejezésekkel találkozunk, mint családi ház, sorház, ikerház vagy házrész. Mit is jelentenek ezek a fogalmak, miről döntünk, amikor egyiket vagy másikat választjuk? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és persze a meghatározásokat, amiket vevőként és eladóként is fontos, hogy ismerj.
Lakóövezet, üdülőövezet, külterület és zártkert – mit is jelentenek ezek a fogalmak?
Lakóövezet, üdülőövezet, külterület és zártkert – mit is jelentenek ezek a fogalmak?
Amikor telket, házat, vagy bármilyen egyéb ingatlant vásárolunk, akkor gyakran találkozhatunk a lakóterület, üdülőövezet, külterület, valamint a zártkert kifejezésekkel, de csak kevesen tudják, pontosan mit is takarnak ezek a besorolások. Miért fontos ez? Azért, mert nem mindegy, hogy milyen építészeti övezetben található a kiszemelt ingatlan. Számos hozzárendelt jogszabályi előírás befolyásolhatja többek között a beépíthetőséget, a bővítést, az épület magasságát, vagy a parkolóhelyek kialakításának lehetőségét. Ismerjük meg részletesebben ezeket a kifejezéseket!
Létrejön az adásvételi szerződés a vételi ajánlat elfogadásával?
Létrejön az adásvételi szerződés a vételi ajánlat elfogadásával?
Az ingatlanra vonatkozó adásvételi szerződések tekintetében számos félreértés, téves értelmezés jelenik meg a köztudatban. Sokak számára egy ingatlannal kapcsolatos adásvételi szerződés képe úgy jelenik meg, hogy az a felek az ingatlan megtekintése, átvizsgálása és a közöttük történt előzetes, akár szóbeli megállapodást követően egy ügyvédi irodában az ügyvéd által előzetesen elkészített, írásbeli okiratok aláírásával, és az ügyvéd által történő ellenjegyzését jelenti.Cikkünkben bemutatjuk, hogy miként jön létre egy ingatlan adásvételi szerződése.
^