Budapest jövőjéről számos elképzelés és érdek ütközik, különösen a város fejlesztésének prioritásait illetően. Az utóbbi években azonban egyre inkább előtérbe kerül az a kérdés, hogyan lehetne túlélni az egyre súlyosbodó nyári hőséget. A nyár legmelegebb napjainak hőkamerás felvételei is igazolják, hogy Budapest elviselhetetlenül forróvá válhat. A fővárosi önkormányzat az "egészséges utcák" koncepciójában látja a megoldást - írta meg a Telex.
Ez a várostervezési megközelítés ötvözi a klímaadaptáció és klímasemlegesség céljait olyan hétköznapi elvárásokkal, mint például biztonságos járdák és pihenőhelyek kialakítása. Budapest az EU-s támogatásokból kívánja megvalósítani ezt az elképzelést. De mitől lesz egy utca egészséges, és hogyan vezethet ez klímasemleges városhoz? Ezt vizsgálták egy szakmai konferencián a Városháza mellett.
Az egészséges város koncepcióját Lucy Saunders angol közegészségügyi szakember dolgozta ki, melynek fontos elemei között szerepel a:
Saunders szerint ezek egymástól nem elválasztható tényezők, mivel az emberi agy egyszerre érzékeli őket.
A klímaváltozás elleni küzdelem azonban nemcsak az utcákon dől el; Budapesten a kibocsátások 36%-a köz- és magánépületekből származik, míg 30%-ért felelős a közösségi és magánközlekedés. A mesterséges felületek felerősítik a hőhullámokat és akadályozzák az esővíz felszívódását. Több zöldfelület ugyanakkor segíthet enyhíteni ezeket a problémákat.
A FŐVÁROS 24 MILLIÁRD FORINT ÉRTÉKBEN HAJT MAJD VÉGRE FEJLESZTÉSEKET AZ EGÉSZSÉGES UTCÁK KONCEPCIÓ ALAPJÁN.
Ez része annak a 300 milliárd forintos uniós fejlesztési támogatásnak, amelyből összesen 50 milliárdot költenek majd klímatudatos köztérfelújításra. A kerületek már beadták pályázataikat erre az összegre szeptemberi határidővel. Balogh Samu, Karácsony Gergely kabinetfőnöke szerint ezekből 10-20 projekt valósulhat meg, ha pedig sikeresek lesznek a projektek, akkor további forrásokat lehet szerezni ahhoz, hogy még több egészséges utca legyen Budapesten.