Mélyrepülés és tartós válság - Egy emberként várta mindenki az ingatlanpiaci csodát

Mélyrepülés és tartós válság - Egy emberként várta mindenki az ingatlanpiaci csodát

2024-07-21 08:30:55
Forrás:

Sokak számára nagy csalódást okozott 2011 az ingatlanpiacon, miután a válság harmadik évében még mindig nem volt nyoma a kilábalásnak. Minden abba az irányba mutatott, hogy továbbra sem érte el a mélypontot a piac: a lakásárak tovább csökkentek, a lakásépítések száma szabadesésben zuhant és az irodapiaci üresedés is nagyon magas szinten stagnált, miközben a finanszírozási feltételek sem javultak, és megszületett a következő év elején életbe lépett "plázastop" törvény. Nézzük, mi történt még 2011-ben, és miről szólt az akkori Property Investment Forum konferencia!


2011-ben újabb negatív rekordokat döntött a hazai ingatlanpiac. A történelmi mélypontok a lakáspiacot, az építőipart, és az új fejlesztéseket is érintették. Az ország gazdasági megítélése romlott, amire a bankok még szigorúbb finanszírozási feltételekkel válaszoltak. Eközben a "plázastop" törvény előterjesztése a bevásárlóközpontok jövőjére volt nagy hatással. Az irodapiacon néhány átadástól eltekintve nem történtek jelentős események.

A hetedik alkalommal megrendezett Property Investment Forum konferencia szakértői szerint

BÁR A PIACI HELYZET NEM ROMLOTT ÉRDEMBEN A MEGELŐZŐ ÉVHEZ KÉPEST, DE A KILÁBALÁSSAL KAPCSOLATOS OPTIMIZMUS IS ELSZÁLLT, MIUTÁN A KORÁBBAN VÁRT JAVULÁS NEM KÖVETKEZETT BE.

Az irodapiaci üresedési ráta még mindig rekordmagasan, 25 százalék körül állt, de a bérleti díjak szintje stabilizálódni kezdett és továbbra is napirenden volt az irodaházak minősítése. A 2011-es Property Investment Forum néhány témája: 

  • Makrogazdasági várakozások - Adósságválság, recessziós félelmek
  • Zöld forradalom az irodapiacon - Milyen irodaházat lehet ma bérbe adni?
  • Bérlakások, bedőlt hitelek - Lesz kiút a lakáspiac számára?
  • Indul a hazai REIT-piac - Jogi szabályozás, adózási megfontolások
  • Ki alakul át REIT-té? - Hazai remények, külföldi példák


A konferencia egyik kiemelt témáját a frissen bevezetett SZIT-ek (szabályozott ingatlanbefektetési társaság) adták, azonban a 2011-ben bevezetett eredeti szabályozás olyan szigorú feltételeket szabott a SZIT-ek működésének, hogy 2017-ig egy ilyen társaság sem jött létre.

Mi történt 2011-ben a lakáspiacon?

A fejlesztési kedv továbbra is alacsony volt, de új lakásból valamivel többet adtak el a 2010-es évhez képest. A kínálat is széles volt, Budapesten 3200 azonnal költözhető új lakás volt a piacon. Emellett a - már használt lakásokkal kiegészített országos - tranzakciószámok is mélyponton voltak,

EGY ÉV ALATT KEVESEBB MINT 88 EZER ADÁSVÉTEL TÖRTÉNT AZ ORSZÁGBAN, AMI TÖREDÉKE VOLT A NÉHÁNY ÉVVEL KORÁBBINAK.


A keresletet a kormány a szocpol és a kamattámogatási rendszer segítségével igyekezett élénkíteni. Kamattámogatást új építésű lakás vásárlására lehetett igényelni, 30 milliós értékhatárig, míg a szocpol esetében a vissza nem térítendő támogatásnál a gyerekek számától függően minimális alapterületet is megállapítottak.

Ami az árakat illeti, a megelőző év enyhébb visszaesése után most ismét egy nagyobb mélyrepülés kezdődött, az év második felére éves alapon 5 százalék feletti lakásárcsökkenés következett be.


A FORINT ÁRFOLYAMÁNAK ROMLÁSA EGYRE NAGYOBB GONDOT OKOZOTT A DEVIZAHITELESEK SZÁMÁRA,

így a kormány szeptemberben kezdeményezte, hogy a meglévő devizahiteleket 180 forintos svájci frank árfolyamon és 250 forintos euró árfolyamon lehessen visszafizetni, miközben augusztusban már 270 forintnál járt a svájci frank árfolyama. A végtörlesztésre végül 2012 elején került sor, ami azonnal megmutatkozott a tranzakciószámok megugrásában is.

Mi történt még 2011-ben?

  • Előterjesztették a "plázastop" törvényt, amit nagy riadalommal fogadtak a szakmai szervezetek, leginkább az építőipar, a foglalkoztatás és a belső fogyasztás csökkenésének veszélye miatt. Egy bevásárlóközpont átlagosan ezer, egy hipermarket négy-ötszáz embernek ad munkát, így az akkor építés alatt álló körülbelül 300 ezer négyzetméternyi kiskereskedelmi egység több ezer ember munkahelyét jelentette.
  • Átadták a 41 ezer négyzetméteres Árkád Szeged bevásárlóközpontot, ami a 2011-es Property Investment Forumon az "Év projektje" díjat kapta meg a közönségszavazatok alapján. Ugyanebben az évben októberben pedig megnyílt a 60 ezer négyzetméteres KöKi Terminál.
  • A Moody's leminősítése miatt Magyarország a befektetésre nem ajánlott kategóriába került, a legfőbb indok az államadósság-csökkentés középtávú elérésének bizonytalansága, valamint a külföldi befektetőknek való magas kitettség volt, ami erős finanszírozási igénnyel párosult. 
  • Gazdát cserélt a belvárosi Gresham Palace Hotel, de a 180 szobás, ötcsillagos szálloda továbbra is a Four Seasons portfóliójának részeként üzemelt.
  • Elkészült a Laurus irodaház és a K&H új székháza .
ÁLTALÁNOS INGATLANPIACI HÍREK
Hol, mennyibe kerülnek a legolcsóbb albérletek és kiadó szobák?
Hol, mennyibe kerülnek a legolcsóbb albérletek és kiadó szobák?
A felvételi ponthatárok szerdai kihirdetésével magasabb fordulatszámra kapcsol az egyetemvárosok és Budapest albérletpiaca. Az ingatlan.com országos kínálata jelenleg több mint 14 ezer kiadó lakáshirdetésből áll, ami 21 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A diákok körében népszerű, legolcsóbb albérletek lélektani árszintje a fővárosban 200 ezer forintnál jár. Az egyetemvárosokban pedig 120 ezer forintnál húzódik az a határ, aminél a tulajdonosok által kiadó lakások háromnegyede drágább – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből, amely bemutatja a legolcsóbb megoldásokat a kiadó lakások piacán.
Júniusban kifulladt a lakásdrágulás lendülete, de Magyarország így is dobogós lett az EU-ban
Júniusban kifulladt a lakásdrágulás lendülete, de Magyarország így is dobogós lett az EU-ban
Ismét változás történt az országos lakásárak trendjében, ami elsősorban a lakásvásárlást tervezőknek jó hír. Az ingatlan.com lakásárindexe szerint a korábbi tempós drágulás után júniusban 0,4 százalékkal mérséklődtek a lakásárak, ami a gyakorlatban már stagnálást jelent. 
Figyelem! Fontos változás a földhivatali díjakban 2024-ben
Figyelem! Fontos változás a földhivatali díjakban 2024-ben
Sokakat érintő, fontos változások jelentek meg a Magyar Közlönyben. 2024. július 29-étől új, magasabb földhivatali díjakat kell majd megfizetnünk az ingatlan-nyilvántartási szolgáltatásokért. A változó költségeket az alábbiakban foglaljuk össze.
A magyarok háromnegyedének légkondi nélkül kell elviselnie az otthoni hőséget
A magyarok háromnegyedének légkondi nélkül kell elviselnie az otthoni hőséget
A 35 százalékra becsült világátlaggal szemben Magyarországon a lakások mindössze 27,6 százalékában van légkondi a legutóbbi népszámlálás adatai szerint.