Sokak számára nagy csalódást okozott 2011 az ingatlanpiacon, miután a válság harmadik évében még mindig nem volt nyoma a kilábalásnak. Minden abba az irányba mutatott, hogy továbbra sem érte el a mélypontot a piac: a lakásárak tovább csökkentek, a lakásépítések száma szabadesésben zuhant és az irodapiaci üresedés is nagyon magas szinten stagnált, miközben a finanszírozási feltételek sem javultak, és megszületett a következő év elején életbe lépett "plázastop" törvény. Nézzük, mi történt még 2011-ben, és miről szólt az akkori Property Investment Forum konferencia!
2011-ben újabb negatív rekordokat döntött a hazai ingatlanpiac. A történelmi mélypontok a lakáspiacot, az építőipart, és az új fejlesztéseket is érintették. Az ország gazdasági megítélése romlott, amire a bankok még szigorúbb finanszírozási feltételekkel válaszoltak. Eközben a "plázastop" törvény előterjesztése a bevásárlóközpontok jövőjére volt nagy hatással. Az irodapiacon néhány átadástól eltekintve nem történtek jelentős események.
A hetedik alkalommal megrendezett Property Investment Forum konferencia szakértői szerint
BÁR A PIACI HELYZET NEM ROMLOTT ÉRDEMBEN A MEGELŐZŐ ÉVHEZ KÉPEST, DE A KILÁBALÁSSAL KAPCSOLATOS OPTIMIZMUS IS ELSZÁLLT, MIUTÁN A KORÁBBAN VÁRT JAVULÁS NEM KÖVETKEZETT BE.
Az irodapiaci üresedési ráta még mindig rekordmagasan, 25 százalék körül állt, de a bérleti díjak szintje stabilizálódni kezdett és továbbra is napirenden volt az irodaházak minősítése. A 2011-es Property Investment Forum néhány témája:
A konferencia egyik kiemelt témáját a frissen bevezetett SZIT-ek (szabályozott ingatlanbefektetési társaság) adták, azonban a 2011-ben bevezetett eredeti szabályozás olyan szigorú feltételeket szabott a SZIT-ek működésének, hogy 2017-ig egy ilyen társaság sem jött létre.
A fejlesztési kedv továbbra is alacsony volt, de új lakásból valamivel többet adtak el a 2010-es évhez képest. A kínálat is széles volt, Budapesten 3200 azonnal költözhető új lakás volt a piacon. Emellett a - már használt lakásokkal kiegészített országos - tranzakciószámok is mélyponton voltak,
EGY ÉV ALATT KEVESEBB MINT 88 EZER ADÁSVÉTEL TÖRTÉNT AZ ORSZÁGBAN, AMI TÖREDÉKE VOLT A NÉHÁNY ÉVVEL KORÁBBINAK.
A keresletet a kormány a szocpol és a kamattámogatási rendszer segítségével igyekezett élénkíteni. Kamattámogatást új építésű lakás vásárlására lehetett igényelni, 30 milliós értékhatárig, míg a szocpol esetében a vissza nem térítendő támogatásnál a gyerekek számától függően minimális alapterületet is megállapítottak.
Ami az árakat illeti, a megelőző év enyhébb visszaesése után most ismét egy nagyobb mélyrepülés kezdődött, az év második felére éves alapon 5 százalék feletti lakásárcsökkenés következett be.
A FORINT ÁRFOLYAMÁNAK ROMLÁSA EGYRE NAGYOBB GONDOT OKOZOTT A DEVIZAHITELESEK SZÁMÁRA,
így a kormány szeptemberben kezdeményezte, hogy a meglévő devizahiteleket 180 forintos svájci frank árfolyamon és 250 forintos euró árfolyamon lehessen visszafizetni, miközben augusztusban már 270 forintnál járt a svájci frank árfolyama. A végtörlesztésre végül 2012 elején került sor, ami azonnal megmutatkozott a tranzakciószámok megugrásában is.