Figyelem! Fontos változás a földhivatali díjakban 2024-ben

Figyelem! Fontos változás a földhivatali díjakban 2024-ben

2024-07-27 15:19:21
Forrás: ingatlan.com

Sokakat érintő, fontos változások jelentek meg a Magyar Közlönyben. 2024. július 29-étől új, magasabb földhivatali díjakat kell majd megfizetnünk az ingatlan-nyilvántartási szolgáltatásokért. A változó költségeket az alábbiakban foglaljuk össze.


Mi változott pontosan? Jogi háttér

2024. júniusában került kihirdetésre a Magyar Közlönyben a közigazgatási és területfejlesztési miniszter 6/2024. (VI. 28.) KTM rendelete, amely az ingatlan-nyilvántartási, a telekalakítási, a földmérési és térképészeti tevékenységgel kapcsolatos eljárások, továbbá az ingatlan-nyilvántartásból és az állami alapadatbázisokból történő adatszolgáltatások igazgatási szolgáltatási díjairól szóló 1/2024. (I. 30.) KTM rendelet módosításáról szól. A rendelet a kihirdetését követő 31. napon fog hatályba lépni, azaz az ingatlan-nyilvántartási szolgáltatások díjai 2024. július 29. napjával fognak emelkedni. 

Talán mondhatjuk azt is, hogy ez egy drasztikus jogi környezetváltozás előszele. Ugyanis 2025. január 15-én fog hatályba lépni az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény, azaz elindul az új elektronikus ingatlan-nyilvántartás.

Emelkedik az ingatlan-nyilvántartási változásbejegyzés díja

Az egyik legfontosabb változás, hogy az ingatlan-nyilvántartási változásbejegyzés díja emelkedik, ami az eddigi jól megszokott 6.600 forintról 10 600 forintra változik (a változás ingatlanonként értendő). 

Kiemelendő még, hogy a soron kívül történő eljárás lefolytatásának díja 10.000 forintról 16.000 forintra emelkedik 1–5 ingatlan esetén. 6–15 ingatlan esetén 80.000 forintot kell fizetni, a hatodik ingatlantól pedig ingatlanonként 8.000 forintot. 16 vagy több ingatlan esetén pedig egyszer 160.000 forintot, valamint további 800 forintot a tizenhatodik ingatlantól ingatlanonként. 

A rendelet tételes díjváltozásai 

  • Ingatlanonként 20.000 forintra emelkedett a jelzálogjog bejegyzése díja, valamint a bejegyzés módosítása iránti eljárás díja, ide nem értve a jelzálogjog törlését.
  • Emelkedett a társasház-alapítás bejegyzésének díja is, ez társasházi tulajdoni különlaponként 10.600 forint lett, de legfeljebb mindösszesen 160.000 forint.
  • A társasházi alapító okirat módosítása során – ha a módosítás a társasház tulajdoni különlapjait érinti – társasházi különlaponként a módosítás ingatlan-nyilvántartási bejegyzésének díja 10.600 forint, de legfeljebb mindösszesen 160.000 forint.
  • Ami szintén érzékenyen érinthet sokakat az a hiteles tulajdoni lap költsége, mely az eddig megszokott 3.000 forintról 4800 forintra emelkedik, papíralapú hiteles másolat esetén pedig 10.000 forint összegbe fog kerülni a tulajdoni lap díja.
  • A földkönyv vagy földkönyvkivonat esetében 240 forintot kell fizetni ingatlanonként, a tulajdonosi adatokkal kiegészített földkönyv vagy földkönyvkivonat esetében pedig 320 forintot kell fizetni ingatlanonként, a területi összesítő esetében településenként pedig 3200 forintot.
  • A térképmásolatok díja pedig 5000 forintra emelkedik.

Továbbá több alapvető szolgáltatás díja is változik. Így például 160 forint díjat kell fizetnünk az ingatlanügyi hatósági eljárásban keletkezett iratokról készített hiteles papíralapú másolatért, kivonatért, A/4-es oldalanként.

Telekalakítási díjak

A telekalakítás engedélyezésére irányuló eljárás díja az alábbiak szerint változott:

  • 2–5 érintett földrészlet esetén földrészletenként 19 000 forint,
  • 6–15 érintett földrészlet esetén 96 000 forint, és a hatodik földrészlettől földrészletenként további 16 000 forint,
  • 16–25 érintett földrészlet esetén 256 000 forint, és a tizenhatodik földrészlettől földrészletenként további 1600 forint,
  • 26 vagy több érintett földrészlet esetén 272 000 forint, és a huszonhatodik földrészlettől földrészletenként további 800 forint az emelkedés mértéke.

Változási vázrajz vizsgálatának igazgatási szolgáltatási díja 

A földrészlet határvonalának változására vonatkozó díj az alábbiak szerint alakul:

  • telekegyesítés esetén – a földrészletek számától függetlenül – 4000 forint,
  • telekfelosztás, telekcsoport-újraosztás, telekhatár-rendezés, kitűzés és kisajátítás esetén
  • 2–5 földrészletig 4000 forint,
  • 6–10 földrészletig 5600 forint,
  • 11–30 földrészletig 9600 forint,
  • 31–50 földrészletig 12 000 forint,
  • 51–100 földrészletig 17 600 forint,
  • 100 földrészlet fölött 17 600 forint, és a századik földrészlettől földrészletenként további 160 forint az emelkedés mértéke.

Változási vázrajz vizsgálatának igazgatási szolgáltatási díja 10 600 forintra módosult, ezen felül továbbá új, megszűnt vagy változott építményenként 2000 forint a díj. Társasházak és szövetkezeti házak alaprajzának vizsgálati díja – kialakuló vagy módosított egyéb önálló ingatlanonként – 2000 forint.

A művelési ág változásával kapcsolatos változási vázrajz költsége is módosult, mely vizsgálat igazgatási szolgáltatási díja alrészletenként 5 új alrészletig 1000 forint, minden további új alrészlet után 200 forint alrészletenként. 

Egy vagy több földrészletet érintő, egymással összefüggő jog bejegyzéséhez vagy tény feljegyzéséhez készített változási vázrajz vizsgálatáért az első földrészlet után 1500 forintot kell fizetni, 500 forint összegű igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni minden további földrészlet után. Közigazgatási és fekvéshatárok módosítása esetén a vizsgálat díja 4000 forint földrészletektől függetlenül. 3200 forintra módosult a használati megosztási és a földrészlethatár-kitűzési vázrajz vizsgálati díja is. Az újrazáradékolásra benyújtott vázrajzok vizsgálatáért 50% vizsgálati díjat kell fizetni.

Emelkedő költségek, egyszerűsödő eljárás

Fontos kiemelni, hogy a jelen cikk csak a legfontosabb díjemeléseket tartalmazza. A cikk elején hivatkozott rendelet melléklete további, földmérési típusú díjak tételes összegeit ugyancsak tartalmazza.

Sajnos azt mondhatjuk, hogy az ismertetett rendelet jelentős költségemelkedést eredményezett. A célja azonban vitathatatlanul az volt, hogy az eljárásokat leegyszerűsítse, a díjszabást átláthatóbbá tegye, továbbá hatékonyabb hozzáférést nyújtson az állami adatbázisokból történő adatszolgáltatások költségeinek megismeréséhez.

ÁLTALÁNOS INGATLANPIACI HÍREK
Hol, mennyibe kerülnek a legolcsóbb albérletek és kiadó szobák?
Hol, mennyibe kerülnek a legolcsóbb albérletek és kiadó szobák?
A felvételi ponthatárok szerdai kihirdetésével magasabb fordulatszámra kapcsol az egyetemvárosok és Budapest albérletpiaca. Az ingatlan.com országos kínálata jelenleg több mint 14 ezer kiadó lakáshirdetésből áll, ami 21 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A diákok körében népszerű, legolcsóbb albérletek lélektani árszintje a fővárosban 200 ezer forintnál jár. Az egyetemvárosokban pedig 120 ezer forintnál húzódik az a határ, aminél a tulajdonosok által kiadó lakások háromnegyede drágább – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből, amely bemutatja a legolcsóbb megoldásokat a kiadó lakások piacán.
Júniusban kifulladt a lakásdrágulás lendülete, de Magyarország így is dobogós lett az EU-ban
Júniusban kifulladt a lakásdrágulás lendülete, de Magyarország így is dobogós lett az EU-ban
Ismét változás történt az országos lakásárak trendjében, ami elsősorban a lakásvásárlást tervezőknek jó hír. Az ingatlan.com lakásárindexe szerint a korábbi tempós drágulás után júniusban 0,4 százalékkal mérséklődtek a lakásárak, ami a gyakorlatban már stagnálást jelent. 
A magyarok háromnegyedének légkondi nélkül kell elviselnie az otthoni hőséget
A magyarok háromnegyedének légkondi nélkül kell elviselnie az otthoni hőséget
A 35 százalékra becsült világátlaggal szemben Magyarországon a lakások mindössze 27,6 százalékában van légkondi a legutóbbi népszámlálás adatai szerint.
Mélyrepülés és tartós válság - Egy emberként várta mindenki az ingatlanpiaci csodát
Mélyrepülés és tartós válság - Egy emberként várta mindenki az ingatlanpiaci csodát
Sokak számára nagy csalódást okozott 2011 az ingatlanpiacon, miután a válság harmadik évében még mindig nem volt nyoma a kilábalásnak. Minden abba az irányba mutatott, hogy továbbra sem érte el a mélypontot a piac: a lakásárak tovább csökkentek, a lakásépítések száma szabadesésben zuhant és az irodapiaci üresedés is nagyon magas szinten stagnált, miközben a finanszírozási feltételek sem javultak, és megszületett a következő év elején életbe lépett "plázastop" törvény. Nézzük, mi történt még 2011-ben, és miről szólt az akkori Property Investment Forum konferencia!
^