Egyenként mérsékelt, együtt már annál jelentősebb hatása lehet a hazai lakás- és hitelpiacra azoknak az intézkedéseknek, amelyekkel a kormány a lakhatást és a hitelhez jutást igyekszik segíteni jövőre. Összefoglaljuk, mit tudunk eddig az ezeken a területeken az elmúlt hetekben bejelentett nyolc konkrét intézkedésről.
21 pontos gazdasági akciótervet hirdetett a kormány októberben, ebből 3 a jövedelmek vásárlóerejét, 3 a budapesti lakhatást, 7 az országos lakhatást, 8 pedig a Demján Sándor Program keretében a kis- és középvállalkozások méretének a megduplázását hivatott segíteni. Ahogy múlt az idő azóta, egyre több konkrétum látott napvilágot, és az eredeti elképzelések is némileg módosultak, bizonyos pontok talán össze is mosódtak. Összességében a jelentősebb változások körében
a lakhatást és a hitelpiacot érintő NYOLC jelentősebb kormányzati intézkedésről beszélhetünk.
November 28-án hirdették ki a Magyar Közlönyben azt a jogszabálymódosítást, amely lehetővé teszi az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások adómentes felhasználását lakáscélokra. A lényeg az alábbi:
Főszabályként akkor igényelhető a kifizetés, ha a pénztártag vagy a házastársa vagy a gyermeke teljes vagy részleges tulajdonában áll a lakás az ingatlan-nyilvántartás alapján, vagy a hitelszerződés annak megszerzésére vonatkozik. Lakás- vagy telekvásárlás esetén az ingatlan adásvételi szerződés a pénztártag vagy a házastársa vagy a gyermeke teljes vagy részleges tulajdonába kell kerülnie. A kormány várakozásai alapján 300 milliárd forintot mozgathat át az intézkedés jövőre a nyugdíjpénztárakból a lakáspiacra.
Kapcsolódó cikkünk
A Magyar Bankszövetség november 18-án tette közzé javaslatát az önkéntesen vállalt, 5% alatti kamatozású lakáshitelek jövő évi bevezetésére vonatkozóan. A Nemzetgazdasági Minisztérium által is üdvözölt vállalás alapján
Lévén, hogy a kedvezményezett lakásokra vonatkozó feltételeknek viszonylag kevés ingatlan felel meg még várhatóan jövőre is, néhány tízmilliárd forintnyi új banki kihelyezés várható az így bevezetendő, alig fél évig kínált lakáshitelterméktől.
Részleges formában visszahozza a kormány 2025. január 1-jétől a 2021-2022-ben már létező, több mint háromszázezer család által igénybe vett otthonfelújítási programot, miközben uniós forrásból fut (vagy inkább döcög) egy másik, energiakorszerűsítési célú otthonfelújítási program is. A vidéki otthonfelújítási programról szóló jogszabály még nem jelent meg, társadalmi egyeztetésre bocsátott változata viszont már igen, ennek lényege:
A program iránt jelentős, akár százmilliárdos nagyságrendű érdeklődés várható, ugyanakkor a korábbihoz képest érdemi szigorítás a másfél éves igénylési időablak a korábbi kétéves helyett, a korábbi támogatás levonása a felvehető összegből, valamint az ötéves bentlakási kötelezettség bevezetése.
Nem közvetlenül lakáspiaci intézkedés, de a lakáshoz jutást és a lakáshitelfelvételt is támogathatja a munkáshitel bevezetése, amelynek a részletei november 21-én jogszabályban is megjelentek, felkészülési időt biztosítva a terméket kínáló bankoknak. A lényege:
A munkáshitel esetében a kormány 500 milliárd forintnyi hitelkihelyezést vár a bankoktól, ami legalább 125 ezer hitelfelvevőt jelentene.
Míg a fentiek keresletoldali intézkedések voltak a lakáspiac szempontjából, Nagy Márton miniszter december 9-ei bejelentése szerint indít egy lakáskínálatot támogató programot is a kormány: egy új tőkeprogram keretében öt év alatt 200 milliárd forintot biztosítanak ingatlanalapok számára három fő célra:
Néhány további részlet:
Gerlaki Bence helyettes államtitkár szerint öt év alatt 800 milliárd forintot is megmozgathat az új program a lakáspiacon, a kormány célja az, hogy évente legalább 25 ezer új lakás épüljön Magyarországon.
December 6-án megkezdődött a kormány új, a fiatalokat célzó havi 150 ezer forintos lakhatási támogatásról szóló döntésének társadalmi egyeztetése. A javaslat szerint
Az új béren kívüli juttatási forma, a jelenlegi évi 450 ezer forintos kedvezményes felső értékhatár felett értendő, és a SZÉP-Kártyához hasonlóan kedvező adózás mellett adható.
A november 26-án társadalmi egyeztetésre bocsátott jogszabálytervezet szerint új „zseb” nyílik a SZÉP-kártyán: a munkavállalók a kifizethető havi 10 ezer forintot kizárólag sporttal, aktív életmóddal kapcsolatos szolgáltatásokra fordíthatják majd. Ezen túl 2025 elejétől lakásfelújításra is felhasználható lesz a SZÉP-kártya a keret 50%-a erejéig. Az alábbi kereskedőknél vásárolt anyagok, eszközök tartoznak majd ide:
A pénzforgalmi szolgáltatóknak három munkanapon belül kell biztosítaniuk az érintett, ma még SZÉP-kártyaelfogadást nem biztosító kereskedők számára is az elfogadásra irányuló szerződés megkötését, és elvárják a bankoktól azt is, hogy digitalizálhatóvá tegyék a Szép-kártyákat.
Júliusban mintegy 2,8 millió SZÉP-kártyafelhasználó volt, az egy főre jutó átlagos egyenleg nagyjából 32 ezer forint, jelentős szórás mellett. Ebből kifolyólag önmagában inkább csak kisebb felújításokra lesz elegendő az összeg, illetve kiegészítő szerepe lehet.
A november 28-ai Magyar Közlönyben megjelent az Airbnb-szolgáltatások szigorítását jelentő jogszabálymódosítás is, amely Budapesten javítaná a lakhatás elérhetőségét a rövid távú lakásbérlés feltételeinek a szigorításával, így erősítve a lakhatási célú bérlakáspiac kínálati oldalát. Ez alapján
Nem új intézkedés, inkább a korábbiak hatályának a meghosszabbítását jelenti, hogy fennmarad az 5%-os lakásáfa is az új építésű lakásokra: alkalmazását újabb 2 évvel, 2026. december 31-ig hosszabbították meg.